Захворювання часнику
Засоби боротьби та профілактики захворювань часнику.
Опис хвороб часнику. Способи лікування захворювань на часнику
Заходи боротьби із захворюваннями на часнику зводяться по суті до кількох правил
— не купувати у випадкових продавців «дешевкою» посадковий матеріал часнику невідомо якої якості та походження, т.к. вірусні хвороби практично не підлягають лікуванню.
— оновлювати посадковий матеріал часнику шляхом висіву повітря і однозубки
— застосовувати сівозміну при вирощуванні часнику тобто. не вирощувати часник кілька років поспіль на тому самому місці.
Мозаїка цибулі
Симптоми мозаїки часнику: листя часнику, ураженого хворобою сплощені, гофровані з виразними жовтими смугами.
Суцвіття часнику дрібні, урожай насіння знижується.
При сильних зараження мозаїкою хворі рослини часнику відстають у зростанні, полягають.
Причина хвороби: Вірусне захворювання часнику.
Поширюються віруси з соком хворих рослин, зараженим насінням, комахами (попелами), рослиноїдними кліщами.
Біла гниль (склеротиніоз)
Симптоми білої гнилі: на різних видах рослин ознаки хвороби можуть проявлятись по-різному. Це можуть бути загнивання качана, павутинні нальоти на нижній стороні листя, білий наліт на коренеплодах, загнивання денця цибулі. Нерідко хвороба поширена у сховищах.
Джерелом білої гнилі може бути заражений грунт.
Біла гнилизна вражає майже всі види овочів і багато бур’янів. Особливо явно хвороба проявляється на салаті, петрушці, огірку, моркві, хріні, капусті, перці, квасолі, цибулі, соняшнику. Сильніше хвороба проявляється на кислих, багатих азотом ґрунтах і в прохолодну погоду. На часнику та ріпчастій цибулі. біла гнилизна проявляється при невчасному збиранні врожаю, переохолодженні цибулин, у вологе літо.
Посилена вентиляція сприяє меншому поширенню білої гнилі.
Розвитку білої гнилі сприяє внесенню надлишкової кількості азотних добрив.
Гнила денця цибулі та часнику
Симптоми хвороби: у період дозрівання цибулі спостерігається її швидке відмирання, більшість коренів згниває. Перші симптоми виявляються в пожовтінні кінчика пера і його відмиранні.
В області денця цибулини розвивається рясна біла грибниця, цибулини розм’якшуються. Гнилина може продовжувати розвиватися вже при зберіганні врожаю цибулі і часнику. цибульною мухою) сприяють захворюванню гниллю. Гриб-збудник хвороби живе в грунті і активізується в спекотні (+28С) сезони. порівнювати ранні та пізні сорти часнику, то останній більш схильний до гнилі.
Хибна борошниста роса цибулі (пероноспороз)
Симптоми несправжньої борошнистої роси цибулі: на листі і стеблах насінників з’являються світлі довгасті плями з сірим нальотом зі спорами гриба-збудника.
З розвитком хвороби плями на листі часнику чорніють. насіння на хворих рослинах майже не утворюється.
Хибна борошниста роса — одна з найпоширеніших хвороб часнику.
Зимує гриб у захворілих рослинах, цибулинах, у коренях багаторічних цибуль (особливо в цибулі-батуні).
Заходи боротьби з несправжньою борошнистою росою часнику: не купувати у випадкових продавців «дешевкою» посадковий матеріал часнику невідомо якої якості і походження .
Бажано прогрівати сівалку перед посадкою.
Необхідно витримувати зібрані цибулини при температурі +40°С протягом 10 годин перед збиранням на зберігання.
Рекомендується вирощування цибулі без зайвого загущення.
Особливо сильно хвороба поширюється у вологу холодну погоду на загущених грядках.
Поширюється несправжня борошниста роса цибулі спорами гриба-збудника через заражений посадковий матеріал (сівок, насіння).
Сіра гнилизна.
У цибулі та часнику починає гнити шийка, а потім і інші частини цибулини. Хвороба часто лютує у сховищах без належної дезінфекції. Парники та теплиці теж необхідно обробляти відповідним чином. Причина захворювання: грибне захворювання. Збудник сірої гнилі зимує на муміфікованих плодах і заражених гілках. Особливо сильно хвороба поширюється у роки з дощовим та прохолодним літом.
Стеблева нематода
Шкідник: стеблова нематода — поширений небезпечний червоподібний шкідник, що вражає цибулю і часник. Довжина тіла стеблової нематоди до 1,5 мм. Перші симптоми ураження часнику нематодою — світле і скручене листя. Цибулинки тріскаються і загнивають. Нематода проникає в рослини через ранки або прямо через тонку шкірку. Усередині часнику нематода розвивається і відкладає яйця. Пошкоджені нематодою рослини погано розвиваються, на них утворюються здуття і потовщення (особливо в нижній частини листя). При сильному ураженні рослини засихають. Нематоди залишають загиблі рослини. Стеблева нематода — дуже живучий шкідник, здатний прожити цілий рік без харчування, а в сухих ґрунтах навіть до 5 років. Якщо на боці цибулини під час зберігання з’являється яскраво-біла пляма, то це місце розмноження нематод. Луски спочатку набухають, потім стають пухкими, донце розтріскується і відпадає. Надалі уражена цибулина або загниє, або висихає. Нематоди переповзають на сусідні цибулини, що зберігаються.Нематоди заражають ґрунт на десятки років і можуть поширюватися сільгоспінвентарем, рослинними рештками, на взутті. Перед посадкою зубчики часнику потрібно прогріти при температурі +45-48° протягом 10 годин із наступним охолодженням.
Необхідно регулярно оглядати посадки часнику, заражені рослини негайно знищувати. -size: 1rem;»>Важливо дотримуватися сівозміни та своєчасно вапнувати ґрунт.