Продаж часнику на посадку. Насіння часнику: Воздушка, Однозубка, Часник
Догляд за часником - Технологія часнику
Догляд за часником

Догляд за часником

Заходи на вирощування великого часнику.

 Догляд за часником у відкритому ґрунті від посадки до збирання врожаю часнику

Після посадки часнику догляд за ним зводиться до двох ключових моментів — вчасно підгодувати та вчасно полити.

При цьому є відмінності, як це робити в різні пори року.

Догляд за часником навесні

Розпушувати ґрунт і мульчувати слід відразу після появи 2-3 листочків часнику.
На розпушування ґрунту часник дуже чуйний, ущільненого ґрунту часник не любить.

Одночасно з розпушуванням ґрунту проводяться підживлення мінеральними добривами:

У період розвитку листового апарату — азотними, а під час закладки та росту зубків — фосфорно-калійними. Зазвичай одного-двох підживлень буває достатньо.

Оптимальні норми мінеральних добрив, які дозволяють одержувати високі врожаї часнику, становлять N90.100P100K100.1l0. В умовах конкретного господарства з відповідними ґрунтовими умовами, норма внесення елементів живлення розраховується, виходячи із вмісту та коефіцієнтів споживання поживних речовин із ґрунту, дози внесення органіки та з урахуванням інших індивідуальних моментів. Фосфорно-калійні добрива вносяться під основну обробку ґрунту.
Часник чудово реагує на ранньовесняне підживлення розчином перегною у воді 1:7 (4-5 т/га) з додаванням фосфорно-калійних добрив.

Також весна — Це час для посиленого добрива часнику. У догляді за ним використовують такі розчини:

Розчин сечовини — коли у часнику з’явилися 3-4 листки. Удобрюють дощуванням, за допомогою лійки;

розчин нітрофоски або нітрофоски — через 2 тижні після. Підживлення часнику можна починати з азотовмісних добрив і поступово переходити на фосфорно-калійні. Якщо продовжувати підгодовувати азотними добривами, ви спровокуєте активне зростання зеленої маси замість формування великих цибулин. ), які розсипаються та недовго зберігаються після збору.

Зрозуміти, що часник недоотримує поживні речовини, ви зможете за листям, що передчасно пожовкло.

Догляд за часником влітку

Часник — культура довгого світлового дня, довжина якого визначає терміни формування та дозрівання цибулин часнику. Під впливом короткого світлового дня спостерігається інтенсивне зростання листя та слабке формування головок часнику. При інтенсивному світловому дні часник більш скоростиглий, але менш врожайний.

За 2-3 тижні до збирання часнику його полив значно скорочують. У той же час у червні відбувається останнє підживлення часнику: грядки поливають розчином суперфосфату (2 ст.л. суперфосфату на 10 л води).

Догляд за озимим часником влітку має на увазі обрізання стрілок. Часник витрачає багато сил на утворення стрілок, беручи поживні речовини із зубчиків, і від цього може постраждати якість урожаю. Якщо ви не плануєте розмножувати часник повітряними цибулинами, слід видалити стрілки. Хоча зауважимо, що для розмноження таким методом вистачить стрілок лише на кількох рослинах.

Обов’язковим прийомом, який підвищує врожайність та товарні характеристики на 30-60% (на товарних посадках), є видалення стрілок до озимих сортів часнику стрілки.

У тому випадку, якщо не планується використання повітряних цибулинок, стрілки видаляють у період, коли суцвіття вийде з хибного стебла над верхнім листом на 8—10 см.

Стрілку потрібно зламати або зрізати ножем. Висмикувати її не слід, оскільки помилкове стебло, виявившись порожнім (стрілка при висмикуванні відривається від денця), стає нестійкою, рослина передчасно вилягає, припиняє подальше зростання і засихає.

На великих площах стрілки можна скошувати, коли вони піднімуться над листям, за допомогою косарок, але при цьому пошкоджуватиметься частина верхнього листя, що знижує їхню фотосинтетичну активність і продуктивність, а це відбивається на врожайності культури. Зазначається, що цей прийом сприяє підвищенню врожайності на 30—60 %, збільшується середня маса цибулини.

Стрілки необхідно зрізати на 2-3 см вище останнього листа. Скошені стрілки можуть бути використані як продукт для переробки або як вітамінний корм.
Перші 10 днів стрілка росте основою, а потім своєю верхньою частиною. Видаляти стрілку потрібно до її закручування в кільце. Зрізані молоді стрілки та суцвіття придатні для вживання в їжу. Урожайність стрілок може становити 16—20 ц/га. на 10 літрів води) або будь-яким фосфорно-калійним добривом.

Полив та мульчування як догляд за часником.

Внаслідок слаборозвиненої кореневої системи часник добре росте на ґрунтах, достатньо забезпечених вологою, не виносить затоплення. У зонах недостатнього зволоження часник вирощують при зрошенні. В даний час основним способом поливу є дощування, що забезпечує дрібнокрапельне розбризкування води. Часник добре реагує на полив по борознах з нарізкою тимчасових зрошувачів.
Вегетаційний полив часнику (3—4 рази) у найбільш критичні періоди забезпечує збільшення врожаю від 30 до 40 %.

Полив потрібний і восени в період укорінення зубків.
У ярі культурі часник більш вимогливий до поливу, ніж при озимій. Найбільш чуйні на поливи широколисті, крупноцибулинні сорти.

Поливна норма в залежності від умов вирощування, місцевості та типу ґрунту становить 350—450 м3/га посівів.
Догляд за часником полягає у стеженні за вологістю ґрунту та своєчасних поливах у разі потреби.
Особлива підвищена потреба у вологи часник виявляє в період інтенсивного формування цибулин та зростання кореневої системи. 

При нестачі вологи в цей період листя, починаючи з верхніх кінчиків, жовтіють і поетапно відмирають, внаслідок чого знижується врожайність часникової продукції.

У період дозрівання часнику, бажано, щоб вологість грунту була знижена. Це сприяє утворенню щільних головок часнику та кращому визріванню зубків часнику. У разі підвищеної вологості в цей період швидко руйнуються покривна луска та зубки часнику оголюються. Це призводить до розтріскування головок часнику на зубки під час збирання врожаю та значної втрати врожаю, та погіршення товарної якості продукції.
За відсутності зрошення корисно замульчувати міжряддя соломистим гноєм, торфом та іншими матеріалами.

Збільшення врожаю на замульчованих ділянках становить 30—42 %

Мульчування посівів часнику перегноєм рекомендується проводити восени при посадці часнику під зиму, товщина шару мульчі від 3-4 до 5-6 см. Посіви можна мульчувати торфом і компостом шаром такої ж товщини. Навесні при обробці мульчуючі матеріали перемішуються з верхнім шаром ґрунту.

Застосування гербіцидів та фунгіцидів на посадках часнику

При промисловому вирощуванні часнику для боротьби з бур’яном застосовують гербіциди.

На рослинах часнику паразитують і розвиваються безліч шкідливих організмів, значне поширення яких завдає великої шкоди рослинам, знижуючи по цьому врожайність і якість вирощеної продукції.

Поряд із комахами-фітофагами значну шкоду завдають захворювання часнику. Найбільш поширені та шкідливі захворювання. До першочергових заходів, які не допускають значного прояву захворювань, відносяться: профілактичні заходи.

Головні з них — дотримання сівозміни, розміщення посадок часнику на відкритих ділянках, що добре провітрюються, систематичне оздоровлення посадкового матеріалу, підвищення стійкості рослин. 

Хімічні препарати (фунгіциди) використовують як у профілактичних, так і в лікувальних цілях. 

Серед препаратів, які дозволені для використання на посадках часнику, найбільш ефективними у боротьбі з грибковими захворюваннями є фунгіциди системно-контактної дії. 

Для ефективного захисту рослин від збудників захворювань першу (профілактичну) обробку проводять препаратом системної дії, як профілактика. 

Наступні обприскування виробляють при появі перших ознак хвороби, постійно чергуючи препарати з різними діючими речовинами, щоб уникнути виникнення резистентності у збудників. 

У зв’язку з восковим нальотом у рослин часнику в робочий розчин фунгіцидів обов’язково вводять прилипачі (поверхнево-активні речовини)