Воздушка часнику. Посадка. Вирощування

Продаж часнику на посадку. Насіння часнику: Воздушка, Однозубка, Часник
Воздушка часнику. Посадка. Вирощування
Воздушка часнику. Посадка. Вирощування

У травні/червні озимий часник утворює квіткові стрілки, на кінці яких, замість суцвіття розвиваються повітряні цибулинки (воздушка / бульбашки). Відібрані, відсортовані і просушені вони висаджуються в поле. На наступний рік із бульбочок утворюються цибулини-однозубки вагою 0,5-5 г, які називають сівком або однозубкою.

І тільки з цього сівка ми отримаємо наступного року врожай товарного часнику.

При цьому насіннєвий матеріал повністю оновлюється, генетично оздоровлюється.

Безперечною перевагою повітряного насіння є ціна і можливість самостійно швидко розмножити часник.

Воздушка часнику. Посадка воздушки часнику. Вирощування часнику з повітряного насіння — воздушки. Насіння часнику

Воздушка часнику. Посадка. Вирощування - Насіння часнику

Вирощування часнику з повітряного насіння (воздушки) передбачає два етапи:

з повітряного насіння часнику вирощують однозубки, з яких надалі вирощують ґрунтові цибулини часнику.

У практиці вирощування озимого часнику з повітряного насіння можна виділити три способи:

1. з пересадженням (дворічний цикл)
2. без пересадження (дворічний цикл)
3. літній посів повітряних цибулин після зимового зберігання (однолітній цикл)

При перших двох циклах повітряне насіння часнику висівають восени (друга-третя декада вересня), і протягом весни та літа з них вирощують однозубки.
При вирощуванні з пересадкою однозубки часнику викопують влітку і пересаджують під зиму, забезпечуючи необхідну площу харчування.
При вирощуванні без пересадки, однозубки не викопують, а залишають на тому ж місці для вирощування часнику наступного року. За такого посіву необхідну густоту формують нормою посіву повітряних цибулин у перший рік.

Посадка воздушки часнику восени

Кращі терміни сівби — за 8-10 днів до масової посадки часнику. При посіві в наступні терміни повітряні цибулинки до замерзання ґрунту добре вкорінюються, а навесні, використовуючи запаси осінньо-зимової вологи, краще ростуть і розвиваються, формуючи велику однозубку.

Посадка воздушки часнику навесні

У разі неможливості осіннього посіву бульбочок часнику, можна провести сівбу повітряних цибулин навесні, але в ранні терміни, як тільки можна вийти в поле.

Саме весняна посадка / посів часнику повітряним насінням,  замість ярих сортів часнику, має свої особливості та нюанси, які заслуговують на увагу:

Ширина міжрядь для посіву воздушки часнику

На великих площах повітряну цибулину можна висівати:
широкорядним способом з відстанню між рядами 45 см і шириною смуги 6-8 см
стрічковим з міжряддями 60-70 см за розміщенням у стрічці 6-12 рядків з відстанню між ними 7-15-20 см.
На невеликих городних ділянках
звичайним рядковим способом з відстанню між рядками 20-25 см. Норма висіву залежить як від способу посіву, так і від розміру повітряної цибулини.

Глибина посіву повітряного насіння часнику

Оптимальна глибина закладення:
для дрібної фракції — 3,0 см;
великої — до 4,0-5,0 см.
Дуже ефективно мульчування рядків торфом або перегноєм шаром 2-3 см. Догляд за посівами повітряки Догляд за посівами полягає в розпушуванні міжрядь і знищенні бур’янів. Весною на великих площах посіви боронують. Густота посіву має становити 40-50 цибулин на 1 п.м. Ефективним заходом є підживлення. Першу проводять наприкінці березня — на початку квітня, другу — у першій п’ятиденці травня. У дозах, як для озимого часнику. .

Поливи посівів воздушки також є ефективними. Особливо у травні за відсутності дощів – необхідно виконати 1-2 поливання.

Спосіб вирощування часнику з повітряних цибулинок без пересадки однозубки (сівка часнику) 

полягає в тому, що в перший рік висівають повітряні цибулинки, які формують до кінця червня початок липня однозубки часнику. Після дозрівання їх не викопують. Таке поле можна займати під повторну культуру того ж вегетаційного сезону або залишати без використання, систематично скошуючи бур’яни, не даючи їм запліднити. Ефективність цього у тому, що виключається одне із трудомістких процесів — прибирання однозубки часнику.

Норма висіву насіння часнику (повітряних бульбочок часнику) становить 50-70 кг воздушки на 1 гектар при ширині міжрядь 45 см і з розрахунку 50-60 штук по погонному метру.

У період вегетації рослин проводять розпушування, прополювання, поливи, боротьбу з бур’янами. При дозріванні однозубок часнику коренева система та надземна частина відмирають, і однозубка зберігається у ґрунті без збирання.

Можна залишати в землі на другий рік не скошуючи бадилля. Трав’яна маса гине від морозів і служить лаштунками для затримання снігу. Навесні рослинні рештки згрібають.

Надалі проводиться такий самий догляд, як за часником осінньої посадки зубками або однозубками часнику озимого. Якщо поле під повторну культуру не використовують, то протягом другої половини літа і восени на ньому систематично скошують бур’яни, що відростають, не даючи їм обсіменитися. Скошену масу залишають як мульчу. Мульча навесні обробляється боронами або видаляється граблями.

При нестачі вологи однозубки часнику проростають навесні після осіннього вкорінення та перезимівлі. Коли в кінці літа та восени є достатня кількість вологи і стоїть тепла тривала осінь, однозубки на початку жовтня можуть дати сходи та зимувати з листям.

При вирощуванні безпересадковим способом, внаслідок нерівномірності густоти рослин, неналежного догляду за посівами часнику певна частина рослин на другий рік не стрілює, а формується у так звані «хибні однозубки»
При весняному посіві воздушки часнику термін посіву збігається з початком польових робіт.
Протягом вегетації насіння часнику проводять полив, дві-три культивації та прополювання рядків.

Ознаки дозрівання однозубок – початок пожовтіння кінчиків листя, утончення шийки та наявність однозубки.Рядки підкопують скобою, рослини вибирають вручну і укладають для просушування.

При вирощуванні однозубки не можна запізнитися із збиранням. Бадилля швидко втрачає міцність і збільшуються втрати. Сівок, що залишився в грунті, зійде навесні наступного року.

Просушені рослини прибирають. 

Просушений і відкалібрований часник (однозубки) до посіву зберігатися в мішках або сітках у сухих складах, що провітрюються.

цибулини часнику (головки часнику) із однозубки першої репродукції виростають до 140 грамів.